Your daily briefing for podcasting and on-demand
Satır Arası


Listen to this podcast

Satır Arası

A books podcast in Turkish from Çağrı Sarıgöz
www.spreaker.com https://www.spreaker.com/show/satir-arasi

Birbirini ilk gençlik yıllarından bu yana tanıyan bir arkadaş grubu olarak, her ay iki kitap okuyup, bu kitapları birlikte yorumlayarak muhabbetimizi sizlerle paylaşmak amacıyla Satır Arası YouTube kanalını ve Podcast’ini kurduk. Öncelikle şunu açıklığa kavuşturmamız gerektiğini düşünüyoruz; hepimiz çalışan insanlarız ve bu oturumları yapmak için ciddi bir şekilde hazırlanıyoruz. Lakin, anlattığımız ve anlatacağımız hikayelerde çok büyük mesajlar aranmasına lüzum yok, esasında sadece düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak ve -belki- çeşitli platformlar üzerinden ulaşabildiğimiz insanlarla fikir teatisinde bulunmak istiyoruz. Videolarımızda televizyondaki kanallarda göreceğiniz şekilde bir açık oturumdaki gibi kavgalar yaşanacağını da zannetmiyoruz. Yani, anlayacağınız; biz sadece konuşan, gülen, eğlenmeye çalışan ve tüm bunları yaparken bir yandan da birbirinden öğrenen adamlarız. Belki sizler de aramıza katılırsınız ve sizden de bir şeyler öğreniriz umudundayız, zira birbirimizden sıkılmaya başladık (:

Anchor
Hosted by Anchor
This podcast may use dynamic content insertion

Stats: Statistics are produced by Anchor to help Satır Arası to understand how many downloads it is getting, or how many people are listening. Your device’s IP address and useragent is used to help calculate this figure. Anchor is IAB v2 certified.

Dynamic content insertion: Anchor may use limited data that they know about you - the device you’re using, the approximate location you’re in, or other data that can be derived from this, like the current weather forecast for your area - to change parts of the audio. Satır Arası may do this for advertising or for other forms of content, like news stories.

Satır Arası is able to use the above tools since its podcast host or measurement company offers this service. It doesn’t mean that this individual podcast uses them, or has access to this functionality. We use open data.

Listen now

Listen elsewhere

Information for podcasters

Technical advice
Podfade warning: this podcast has not been updated in the past three months.
Podcast episode titles seem to include episode numbers, which is against Apple Podcasts guidelines and makes it harder to listen to your podcast on smart speakers. Here is what Apple wants to do, and why.
This podcast’s audio is not on an IPv6-enabled domain. This isn’t an issue for now, but might be in future. (We tested the initial domain of anchor.fm, which may be an analytics prefix.)

Directories
This podcast appears to be missing from Stitcher, iVoox, and Luminary. We list all the podcast directories to be in.

Tools

Privacy: In common with all podcast players, pressing "play" on the inbuilt player above will download the audio directly from the podcast host. That will share some data (like your IP address or details of your device) with them.
Cache: We cache most information on these pages, and are currently caching pages for at least fourteen days. This page was produced on April 8 at 02:15:17 UTC. Flush the cache

Get a global view on podcasting and on-demand with our daily news briefing

Subscribe to our daily newsletter by email, free